Přejít na ceník Flexaria

 

             Flexarium význam a použití

 

 

Co je to Flexarium: Je to klec která je opláštěná sítí nebo pletivem podle druhu který v kleci chováme.

 

Proč Flexarium: Lehká přenosná klec kterou lze umístit jak v interiéru tak ho lze umístit i v letním období na venkovní prostory.

 

Kdy síť a kdy pletivo:

 Síť: se používá u zvířat které se krmí živou potravou aby z klece hmyz neunikl při krmení (chameleon, bazilišek, agama, phelsuma ... atd.)

Pletivo: používá se u zvířat která se živí rostlinou potravou (suchozemské želvy, leguáni, ... atd) ale lze použít i pro hady kteří se krmí holaty a většími hlodavci.

 

Jaké flexarium použít: je to stejné jako u terárií, pro ještěrky takzvaně stromové se používá situované na výšku ( bazilišek, leguán, phelsuma, chameleon ... atd.)

 pro želvy, hady, agamy... atd se používá flexarium  situované na délku.

Nevhodné flexarium: je pro gekončíky a jiné ještěrky a plazy z noční aktivitou.

 

 

 Již řadu let se mezi teraristy vedou bouřlivé diskuse o tom, do jaké míry má pro úspěšný chov plazů vliv přirozené sluneční či alespoň umělé UV - záření. Asi již nikdo nebude pochybovat o tom, že pro ektotermní živočichy, jako jsou plazi, zvláště pokud jsou z tropických či dokonce pouštních oblastí, bude mít sluneční svit význam nezanedbatelný.

Pro řadu ještěrů s denní aktivitou (např. rody Phelsuma, Lacerta, Podarcis, leguány, agamy apod.) je pro přirozené chování (např. pohlavní aktivitu) důležitá dostatečná intenzita samotného osvětlení (vyjadřovaná v luxech - v přírodě kolísá přibližně od 5 000 lx do 100 000 lx, ale např. v teráriu pod žárovkou to je jen asi 20 - 40 lx), toto chování a zároveň dobré vybarvování kůže je dále pozitivně stimulováno jistou částí UV - záření (a to konkrétně UV - A ve spektru 315 - 380 nm) a konečně pro normální tvorbu provitaminu D v kůži (potřebného dál pro řádný metabolismus vápníku) je nezbytná další část UV - záření (UV - B ve spektru 280 - 315 nm, pozor nezaměňovat s tvrdou složkou UV - C ve spektru 100 - 280 nm, která má naopak karcinogenní až smrtelné účinky).Pokud je možnost nechat působít na kůži plazů sluneční záření je to výhodnější a lepší než to co může poskytnout zárovka s UVA a UVB zářením.

 

                Přejít na ceník Flexaria