Agama Vousatá (Pogona Vitticeps)

 

Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Čeleď: Agamovití (Agamidae)
Druh: Agama vousatá (Pogona Vitticeps)
Výskyt: Pouště, polopouště Austrálie
Rozmnožování: 10-20 vajíček, inkubace 60-70 dnů
Potrava: Převládá živočišná složka

Terárium
Zařizujeme jako pouštní. Jako substrát v teráriu je vhodný terarijní písek, ýlutý písek potěrák štěrko pisek a dekorační kameny, případně kořeny, topný kámen. Nesmí chybět miska na vodu. Teplota v teráriu by se měla pohybovat kolem 30 °C. Pod zdrojem tepla i 40 - 50 °C.

Agama vousatá dosahuje pohlavní dospělosti zhruba ve dvou letech, ale není vhodné je pářit častěji než 1 - 2x do roka. Agamy není potřeba zimovat, ale pro úspěšné páření je to vhodné. Na podzim snižujeme délku svícení až na cca. 7 hodin a teploty v teráriu k 17 stupňům. Agama vousatá bude přijímat méně potravy a bude línější. Zimní klid by měl být dlouhý cca. 8 týdnů. Po této době začneme znovu zvyšovat postupně teploty v teráriu. Nezimujte viditelně slabé jedince, nebo jedince jakkoliv poškozené. I po dobu zimního odpočinku je agama vousatá aktivní, proto je potřeba aby měla stále k dispozici čerstvou vodu a případně rostlinnou stravu.

Samci agam vousatých jsou mohutnější s mohutnější hlavou, ovšem rozpoznání pohlaví je velice problematické a vyžaduje praxi.

Potrava se skládá ze 70% z živočišného původu a zbytek z rostlinného a to zejména u mladých agam. Občas můžeme podat červa, švába, u větších zvířat i myší, nebo potkaní holátko. Z rostlinné složky přijímá agama vousatá čínské zelí, pampelišky, okurky, rajčata a mekké ovoce banán, broskve vinnou révu atd.  Při krmení červy a holátky je potřeba dávat pozor na přejídání a případnou obezitu agam. Vitámíny podaváme 3x - 4x týdne, potravu obalíme ve vitamínech. U mladých agam krmíme každý den u dospělějších jedinců každý druhý den.

Pokud již jednu agamu máme a rozhodneme se pro druhou ve stejném teráriu, měly by být přibližně stejné velikosti, protože jsou kanibalické vůči menším jedincům stejného druhu. Případně je potřeba je chovat odděleně, než dorostou přibližně stejné velikosti.

Agama vousatá se dožívá. 10 - 15 let, a jsou to zábavní a klidní společníci, kteří si dobře zvyknou na lidský kontakt a stanou se tak rychle domácími miláčky.

Terárium: musí být situované na delku pro jedince minimální rozměry jsou 60x40x30 (DxŠxV) pro pár musí být vetší a dá se chovat ve skupinách 1-3(1 samec a 3 samičky).Terárium by mělo být vybaveno různými terasami a římsami kde se agamy velmi rádi vyhrívaji a odpočívají.V lení dny je možno agamy umistit do síťových terárii nebo klecí na hlodavce čí ptáčky a umístit van na slunce a část plocha v musí tvořit i polostín - agamy se velmi rády vyhřívají.

Velikost: samec dorůstá velikodti 50 - 60 centimatrů, a samička 45 - 55 centimetrů. V jednom teráriu nelze chovat dva samce - budou se mezi sebou prát  a může to vést až k závažnému zrajení jedno z nich popřípadě k usmrcení.

Typi a rady: Agamy vousaté je vhodné dávat do náboby s vlažnou vodou je to dobré na hydrataci a průběh svlékání kůže.