Anolis šedý (Anolis saegrei)

Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Čeleď: Leguánovití (Iguanidae)
Podčeleď: Anolisové (Polychrotinae)
Druh: Anolis šedý (Anolis saegrei)
Výskyt: Kuba, Střední Amerika
Velikost: 18-20cm
Rozmnožování: 1-2 vejce, inkubace 36-45 dnů
Potrava: Cvrčci posypaní vitamíny

Rozšíření: Kuba, Florida, Střední Amerika, Jamajka

Vzhled: anolis šedý má šedou barvu s různou kresbou po těle. Dokáže částečně měnit barvu. Má pohyblivá oční víčka a kruhovou zornici. Na prstech má příchytné lamely. Ocas je delší než tělo. Anolis šedý dorůstá 18 - 20 cm. Američani je považují za tzv. nepravé chameleóny.

Způsob života: je to denní druh ještěra, rád šplhá po větvích stromů, na zem slézá jen zřídka snad jen pro potravu nebo pokud samička hledá vhodné místo pro snůšku. Anolis šedý se přizpůsobil i životu s lidmi proto ho můžeme nalézt i v parcích ve městech. Samec se projevuje „nafukováním vaku" pod krkem, který má červenou barvu se žlutým okrajem. Tímto „nafukováním" láká samičku nebo zastrašuje protivníka. Dorozumívají se kýváním hlavou. Tito anolisové mají příchytné lamely na prstech proto se udrží i na skle. Loví hmyz.

Rozdíl v pohlaví: samec má krční lalok a je mohutnější, má větší hlavu, samice má na zádech žlutý nebo bílý pruh.

Rozmnožování: po páření snáší samička jedno nebo dvě vajíčka, vždy ve čtrnáctidenních intervalech. Tato vajíčka zahrabává do vlhké hlíny. Vajíčka přemístíme do inkubátoru, kde se vajíčka líhnou při teplotě 26 - 28°C po 36-45 dnech. Mláďata chováme v malých teráriích nebo plastových krabičkách nejlépe po jednom nebo dvou kusech. Osamocený chov umožňuje snadnou kontrolu krmení a zdravotního stavu.

Chov: já chovám skupinu 1,1 ve vysokém teráriu 26-30-45 (délka šířka výška). Dno jsem pokryl vrstvou lignocelu, prostor vyplnil zakroucenými větvemi, několika kameny, a květinou „skindapsus". Zadní a boční stěnu jsem pokryl vrstvou betonu a několika kamenů a posypal rovněž lignocelem. Vyhřívám žárovkou 25W pod níž jsem umístil větev na níž se anolisové šedí vyhřívají. Žárovku jsem zakryl hliněným květináčem. Jelikož mám mláďata, tak krmím každý den cvrčky posypanými vitaminovým preparátem (Vitamix REP) a drcenou sepiovou kostí. 2x denně rosím a do vody přidávám tekuté vitamíny (Sera reptilin).