Chameleon Jemenský (Chameleo calyptratus)

 

Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Čeleď: Chameleonovití (Chamaeleononidae)
Druh: Chameleon jemenský (Chameleo calyptratus)
Výskyt: Jemen, Saudská Arábie
Rozmnožování: až 80 vajec, inkubace kolem 150 dnů
Potrava: převážně hmyz, ale i kousky ovoce

Největší pozornost si chameleon jemenský získal především díky schopnosti měnit barvu,sledovat každým okem jiný objekt a specifickým způsobem lovu-vystřelováním dlouhého jazyka.Tento druh se vyznačuje nápadnou helmicí na hlavě (u dospělého samce dosahuje výšky až 8cm) a má také výrazný hrdelní hřeben.Také na hřbetě má chameleon jemenský vysoký hřeben tvořený jedinou řadou šupin.

Rozšíření: Jeho přirozeným výskytem jsou oblasti Arabského poloostrova, Jemenu a Saudské Arábie.

Velikost: semec dorůsta velikosti 40 - 50centimetrů ve vyjimačných připadech i vetší.Samička dorůsta velikosti 35 - 45centimetrů ve vyjimačných připadech i vetší. U mláďat chameleonů se dá velmi dobře rozpoznat pohlaví.

Zabarvení a chování: Zabarvení a chování chameleonů jemenských se sebou úzce souvisí. Jednak podle zbarvení těla můžeme poznat, jak se chameleon cítí nebo jakou má náladu a jednak to slouží i k domluvě mezi samotnými chameleony. Samotná změna barvy netrvá dlouho, stačí na to 3 vteřiny. Zabarvení nezáleží ale pouze na náladě a prostředí, ale také na stavu, teplotě, intenzitě a spektru osvětlení, denní době, ročním období. Barvy jsou mimořádně pestré, avšak není pravda, že se chameleoni mohou vybarvit do jakékoliv barvy. U chameleona jemenského převládají odstíny zelené, hnědé a černé barvy.

Chameleon jemenský je hmyzožravec, ale částečně přijímá i rostlinnou potravu. Určitě, ale nejsou vegetariáni. Rostlinná strava tvoří jen okolo 2% jejich jídelníčku. Nesnažte se chameleona předělat na býložravce-nepřežil by to. Plazi, tedy i chameleón jemenský, vydrží poměrně dlouho (7-10 dní) hladovět, aniž by to na ně mělo negativní vliv. Vyjímku tvoří mláďata, která by měla mít zajištěn stálý přísun vhodné potravy správné velikosti. U mláďat se totiž může stát, že neodhadnou velikost hmyzu, který chtějí pozřít a mohou se jím zadusit. Mláďata proto krmíme malými cvrčky a různými druhy hmyzu. Dospělý chameleon jemenský může přijímat toto krmivo:
Z hmyzu jsou to hlavně cvrčci, sarančata, pavouci, mouchy, švábi, kobylky ( ke kobylkám není potřeba přidávat vitamíny)
Z ovoce a zeleniny: jablka, hrozny, jahody, maliny, rajčata, salát, okurek, mrkev... Jen velmi zřídka
Příjem vody: Chameleon jemenský pije v drtivé většině jen tekoucí vodu nebo vodu stékající či zachycenou na listech rostlin, ale postupem času se naučí pít i misky.

Vitámíny: podáváme 3x - 4x týdně a to způsobem že stravu obalíme ve vitamínech

Svlékání: Chameleon jemenský se svléká z kůže, protože rostou celý život a do staré kůže se nevejdou. Svlékají se asi jednou za dva měsíce. Nesvlékají kůži po kouskách. Proces svlékání trvá jedno odpoledne. Kůže mu začne praskat a třením o větvičky se postupně zbavuje odumřelé kůže. Nepomáhejte mu, můžete ho zranit -  chameleon to zvládne sám!

Terárium: Musí být situované na výšku, minimální rozměr je 40x40x60 (DxŠxV) pro pár větší.Terárium by mělo být vybaveno různými vězvemi aby mohli šplhat.Spodek tarária by měl tvořit sypký materiál třeba žlutý pisek, štěrk, potěrák nebo terarijní písek, v zádném případě lignocel - pokud ho chameleon požře s potravou třeba jako společně s cvrčkem tak mu způsodí zažívací potíže a chmeleon uhyne!!!, kdežto pokud se to stane z pískem tak projde zažívacím ustrojím  a chameleon ho vyloučí v trusu a nic se mu nestane. V teráriu by měla být topná žárovka umístěna tak aby se chameleon o ni nemohl popálit, pro chameleony topný kamen je přimo navhodný!!!

Typi a rady: Chameleony je vhodné z letních měsicich dávak na slunce do polostínu - pokud máme voliéru nebo nnějakou klec je možno nechat chameleona venku i přes noc, ale musíme zajistit aby se na něho nemohli dostat různí hlodavci a kočky čí jiná zvířata aby ho nemohli zranit. Musíme ještě zajistit aby na chameleona nepadal déšt - chameleoni to nemají rádi!!!.