Felsuma madagaskarská (Phelsuma madagascariensis grandis)

 

Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Čeleď: Gekonovití (Gekkonidae)
Druh: Felsuma madagaskarská (Phelsuma madagascariensis)
Výskyt: Východ a sever Madagaskaru
Rozmnožování: 2 vejce. Inkubace 60-80 dnů
Potrava: Cvrčci, měkké ovoce

Tato krásná ještěrka, jasně zelené barvy s oranžovými až červenými skvrnami od hlavy až k ocasu, je velmi oblíbeným chovancem v teráriích. Dorůstá okolo 30cm a obývá východ a sever Madagaskaru, kde je nejčastěji nalezneme v listnaté části porostu na hladkých kmenech stromů, ale často bývá i návštěvnicí v domech tamních obyvatel. Žijí většinou v párech nebo ve skupinách s jedním samcem a vícero samicemi. Mají "svůj" strom , na kterém žijí celý život. Samec je větší než samice a bývá i pestřeji zbarvený. V přírodě se živí hmyzem, pavouky, přezrálým měkkým ovocem a nektarem z květů. Obranou je jim hbitý útěk, v horším případě, kdy není jiného východiska, pouštějí ocas, který jim opět naroste. Znovu narostlý regenerát už pustit nemohou. Po puštění se ocas ještě chvíli mrská, slouží tak k odlákání predátora od felsumy samotné. Regenerát je lehce poznat, většinou je patrná rýha, odkud narostl a nemívá už stejné zabarvení jako zbytek těla.

Felsumy chováme v páru, velikost terária ideálních rozměrů je 40x40x60 (Dx ŠxV), je situované tedy do výšky. Jako substrát použijeme buď čistou rašelinu nebo rašelinu smíchanou s pískem, kde procento rašeliny je vyšší než procento písku. Nutností je dostatek hladkých větví nebo bambusových tyčí a zeleně. Nádoba na vodu není nutná, felsumy slízávají kapky vody z listů a větví. Felsumy mají na končetinách (prstících) lamely (přísavky), které jim umožňují i pohyb po skle. Teplota pod zdrojem by měla dosahovat 35°C a v teráriu okolo 25°C, na noc by neměla klesnout pod 20°C. Je důležité felsumám rosit alespoň dvakrát denně, kdy dbáme, aby se v teráriu držela vlhkost okolo 60% - 80%. Felsumy krmíme jak hmyzem - cvrčci, kobylky, šváby, sarančata v dospělosti i vyjímečně holatka myši, tak i měkkým ovocem, přesnídávkou, medem smíchaným s vodou a je nezbytné přidávat hlavně na cvrčky dostatek vitamínů. U falsum platí dvojnásob, že čím bohatší stravou krmíme krmný hmyz, tím lépe se mají zvířata, pro které je hmyz určen. Nešetřete tedy na cvrčcích, vyplatí se vám to na vzhledu a kondici felsum. Felsumy jsou náchylné k obezitě, krmte hmyzem mláďata tak 3x týdně, dospělce 1x - 2x týdně. Každý den musí mít k dispozici, v malé nízké misce, měkké ovoce (banán, hroznové víno, nektarinky, švestky, třešně...) nebo přesnídávku nebo med. Pavouci, které chytneme venku, jsou velmi bohatí na výživné látky a jsou pro felsumy přirozenou potravou. U nás se ani nemusíte bát jedovatých druhů, které by mohli vašim chovancům ublížit, a u kobylek nachytaných na louce není potřeba přidávat vitamíny protože obsahují velké množství vitamínu sami o sobě.

Chov falsum je jedním z nejkrásnějších odvětví teraristiky. Nejen, že jsou felsumy sami od sebe krásné a zajímavé, ale jsou zřídkakdy plaché a nechají se bez problémů krmit z ruky. Nejsou však na mazlení, dotyky rukou moc dobře nesnášejí, ale i vzhled terária může v bytě působit velice esteticky a na údržbu není z nejnáročnějších. Jen se musíte smířit s faktem, že vám budou felsumky kálet na sklo a vy ho budete muset leštit.

Rady a tipy: nechytejte tyto jestěrky do ruky pokud to není nutné, a dávejte si pozor jek je chytáte aby vám nepustuly ocásek - ten jim zpět už nikdy nedoroste!!!. Pokud vám Felsumy snesou vajíčka tak je co nejdříve přesuňte do inkubátoru jinak je dospělí jedinci sežerou je to pro ně velmi výživný zdroj vápníku a živin.