Gekon Panenský (Lepidodactylus lugubris)

 

Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Čeleď: Gekonovití (Gekkonidae)
Druh: Gekon Panenský (Lepidodactylus lugubris)
Výskyt: Jižní a jihovýchodní Asie, Filipíny, Indoaustralská oblast
Velikost: Délka těla: 10cm
Rozmnožování:  2 vápenitá vejce
Potrava: Hmyz, larvy

Charakteristika: Dosahují celkové délky kolem 10cm, přičemž větší polovina připadá na ocas. Ocas má u samiček mírně mrkvovitý tvar. Zornice jsou vertikální a poukazují na noční aktivitu.Celé tělo je pokryto drobnými štítky. Prsty jsou zploštělé, ze spodní strany jsou opatřeny dvěma řadami lamel. Každý prst je zakončen drápkem. Barva zvířat je závislá jak na prostředí, náladě a teplotě. Při teplotě cca 30 °C či vyrušení je zabarvení béžové, se dvěma černými nebo tmavě hnědými pruhy. Hnědé zbarvení mají při teplotách kolem 20 °C. Boky a končetiny jsou světle hnědé. V noci vydávají tikavé zvuky. Chov je nenáročný a tento gekon je vhodmý pro úplné začátečníky. Doporučuji pro děti, protože cenově je dostupný a stačí jedna samička a bude při přívětivých podmínkách plodit. Nevýhodou je jeho noční aktivita a tak není vhodný pro toho kdo by jej chtěl pozorovat.

 

Prostředí: Denní teploty mohou být až 29 °C, v noci by měla teplota klesnout na 20 - 23 °C. Vlhokost by se měla pohybovat v rozmezí 70 - 90%, rosit večer.

 

Určení pohlaví: V terarijních chovech se většinou chovají jen samičky, takže se samcem se jen tak do styku nedostanete.

 

Rozmnožování: Samičky se množí partenogeneticky, tj. samičky nepotřebují pro množení samečky a potomci vylíhnutí tímto způsobem jsou opět samičího pohlaví a disponují téže vlastností. Při vytvoření optimálních podmínek snáší samice každý měsíc 2 vápenitá vejce. Mladé se líhnou při teplotě 27°C po cca 50 dnech.