Gekončík noční (Eublepharis macularius)

 

Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Čeleď: Gekonovití (Gekkonidae)
Druh: Gekončík noční (Eublepharis macularius)
Výskyt: Indie, Irák, Írán, Afganistán
Rozmnožování: 1-2 vejce, až 8x ročně
Potrava: Cvrčci, švábi, myší holata

Chovná skupina: gekončík noční se nedoporučuje chovat v párech, protože samci jsou velice aktivní a samici by po čase uhonili. Je ale možné chovat jen jednoho samce a nebo jen několik samiček pohromadě, pokud nemáme v plánu tyto fascinující živočichy rozmnožovat. V jednom teráriu nesmíme chovat více než jednoho samce! Došlo by k vzájemným soubojům, při kterých by s největší pravděpodobností jeden z nich uhynul, v tom lepším případě velice strádal. Optimální a nejčastější je chov skupinky 1,3 - 4 (tedy jeden samec a tři až čtyři samice). Já chovám gekončíky noční ve skupě 1,4 (tedy jeden samec a čtyři samičky) V takové skupince samec rozdělí rovnoměrně svou pozornost mezi všechny zbývající samičky. Gekončík noční může být chvám v jednom terátiu pouze jeden samec. Gekončík noční dorůstá do velikosti okolo 30 cm.

 

Terárium: Gekončíky chovám v teráriích 60x30x30 ( D x Š x V) je to minimálni rozměr pro jedínce, chovná skupina musí mit terarium mnohem větší. V teráriu používámčástečnou zadní stěnu a to z důvodu lepšího čištění terárií. Ve stropu terária je umístěno větrání, které jde po celé délce terária. V terárií je jeskyň, která je součástí zadní stěny a zároveň slouží jako teráska a je posypána pískem. Gekončík noční je rád, když si může vlézt, kam se mu zachce. Proto je dobré umístit mu do terária hodně úkrytů třeba z obrácenou kokosovou skořápku a nebo třeba umělé imitace skály, které se hojně prodávají ve zverimexech a ostatních obchodech se zvířaty, nebo si je můžete vyrobit sami. Musíme mít hlavně na paměti, že úkryty musí být nejen hezké a estetické ale hlavně pro zvíře bezpečné. Do každého úkrytu musíme mít bezproblémový přístup, aby mohl být gekončík noční kdykoliv zkontrolovat. Nikdo z nás by přeci nechtěl gekončíka zachraňovat zpod hromádky kamení. Dále je vhodné terárium 2x týdně rosit vodou a to v době kdy se vypíná světlo.V každém teráriu mám umístěné misky různých průmětů:misku na vodu, misku na minerálni a vitamínové směsi.

 

Osvětlení: Do terárií lze nainstalovat zářivku, ale není to nutností, já osobně ji nepoužívám. Terárium mám umístěné v blízkosti okna takže není potřeba. Doporučuje se ji používat jen v hodně tmavých místnostech, kde je nedostatek denního světla a gekončík noční by tím pádem nevěděl, kdy je den a kdy noc.

 

Vytápění:Terárium vytápím topným kamenem, který je puštěný 24 hodin denně a vypínám ho jen při zimování. Gekončík noční si sám najde ideální místo. V noci může teplota klesat všude až ke 20°C. Je dobré umístit terárium tak, aby bylo v klidové zóně pokoje a zvíře nic nerušilo.

 

Krmení: Dospělé gekony krmím tři dny v týdnu. Není dobré nechávat je přežírat. Občas neví kdy mají dost, takže pár dnů v týdnu nekrmím. Dospělý gekončík noční sežere při krmení 2 - 4 cvrčky. Gekonům dopřávám co možná nejbohatší stravu: cvrčky, sarančata, šváby, jednodenní holátka myší,potemníky moučné.S moučnými červy se to nesmí přehánět - při dlouhodobějším užívání může gekončík noční trpět zažívacími problémy. Veškeré cvrčky je třeba obalovat v práškových vitamínech. Osobně používám nekton MSA. Některý gekončík noční přijímá i smetanové krémy, med a hodně zralé měkčí ovoce. Na jaře a v létě doporučuji vyrazit na louku a nachytat kobylky, které se chytají poměrně snadno. V zimě je to ovšem problém, a proto je zvíře odkázáno na hmyz který si sám chovám, nebo při nedostatku kupuji ve zverimexech a nebo objednávám u velkochovatelů. Zvíře též potravu vylučuje. Je dobré veškeré zbytky potravy použité i nepoužité odklízet a alespoň jednou týdně vyčistit veškeré znečištěné zařízení terária. Je nutné měnit vodu minimálně jednou denně a při každé výměně vody misku řádně vyčistit.

 

Rozlišení pohlaví: S rozlišením pohlaví nebývá u gekončíků nočních složité. Při správné výživě a teplotě při výchově mláďat se dá pohlaví rozeznat již kolem 3-4 měsíce věku chovance. Všeobecně bývají samci větší a zavalitější než samice. Samec má řadu preanálních pórů a vystouplá pouzdra hemipenisu u kořene ocasu. Jsou to takové dvě malé kuličky v pouzdře za kloakou. Kvůli tomu má také zduřelý kořen ocasu. Tyto znaky samice gekončíka nočního nenesou.

 

Zimování: Samotnému páření předchází zimování, které lze simulovat nejlépe v podzimním nebo zimním období po dobu jednoho až tří měsíců. Zajistíme to tak, že po tuto dobu nebudeme v teráriu zapínat žádný zdroj tepla. Teplota tím klesne na pokojovou a gekončík noční tím zpomalí svůj metabolismus, takže nebude tak aktivní ale bude nám pěkně přibírat na váze. Budeme ale předkládat stále potravu jako jsou cvrčci, švábi a mouční červi. Myším holátkům se vyhneme a nekrmíme jimi. Musíme zajistit také dostatek vody, aby se v tomto období gekončík noční napil jak je libo. Je však nutné pozorovat zdravotní stav chovanců a při viditelném úbytku na váze ukončit toto zimování!!!. Stačí tak učinit jen pro daného jedince a ostatní můžou odpočívat v klidu dál. V tomto období si odpočinou hlavně samice, které naberou dostatek energie na páření a snášení vajec v nadcházející sezóně. Jakmile budeme chtít zimování ukončit pozvolna začneme teplotu zvyšovat a to je potom úspěšným startérem pro rozmnožování. Já začínám zimovat v první polovině listopadu a končím na konci ledna.

 

Rozmnožování: přichází po zimování, hned jakmile zvýšíme teplotu v teráriu. K páření připouštím samice nejdříve v době kdy dosáhnou hmotnosti min. 45g - 50g. Tímto se vyhneme zbytečnému přetěžování samiček a minimalizujeme možnost problému při nebo po snůšce. Obvykle se mi gekončík noční začíná pářit měsic po ukončení zazimování. Nelekněte se když samec začne jak o život vrtět ocáskem a začne na samici dorážet - je to součástí jeho pářicího rituálu. Samec se při samotném aktu zakousne samičce za krk , podsune ocasem pod ní a dojde k samotnému aktu započetí: Celá akce trvá jen pár sekund, ale za to se opakuje několikrát po sobě a v průběhu celého roku výjma zimování.

 

Kladení vajec: samičky gekončíka nočního klade po dvou, výjimečně i po jednom kožovitém vejci 4x - 8x ročně do předem připravených kladišt´. Jde o klasickou kuchyňskou umělohmotnou krabičkou rozměrech 15 x 15 x 7cm (DxŠxV) s začerněnými, nebo opískovanými stěnami, aby v ní bylo temno. V ní je umístěn substrát - obvykle vlhký písek, nebo směsi písku a rašelinou smíchané v poměru 1:1. Já osobně používám kopaný propraný písek, který musí být stále vlhký, jinak do něj samička vejce nenaklade Snůšky bývají v rozmezí přibližně dvou týdnů až měsíce. Záleží to na věku a stavu samičky.

 

Inkubace: nakladená vejce je nutné co nejdříve nejdéle však do 24 hodin od snůšky přemístit do předem nachystaného inkubátoru. Vajíčka ukládám do inkubačních krabiček a to každou snůšku zvlášť.Vajíčka gekončíků inkubuji v substrátu jménem VERMIKULIT, který velmi dobře přijíma vlhkost a nehrozí přemokření vajíček. Při ukládání vajec do substrátu je důležité dodržet to, aby bylo vejce tak do poloviny výšky zapuštěno do substrátu. Tím pádem se vyvarujeme zbytečnému vysušení vajíček. Jakmile dáme vajíčka do inkubační krabičky a následovně do inkubátoru, neměli by jsme s nimi už jakkoliv manipulovat. Mohlo by dojít k úmrtí zárodku. Pokud dodržíme všechny výše uvedené podmínky, tak se mladý gekončík noční líhne přibližně po 60-70 dnech, při teplotě 27 - 32 °C a 75 -90 % vlhkosti. Po narození měří kolem 7 cm a váži jen cca 2g!!! Na teplotě velice závisí i délka inkubace, poměr samiček, samečků a jejich zbarvení. Při teplotách kolem 27 - 28°C se líhnou mláďata přibližně po 65dnech a jsou to v naprosté většině samičky. Rovněž při nižších teplotách je gekončík noční v dospělosti tmavší, než mláďata inkubovaná při vysokých teplotách. Při teplotách 31 - 32°C(maximální bezpečná teplota pro inkubaci) se líhne téměř 90% samečků a cca 10% samiček. Všechny mláďata budou světlejšího zbarvení s menším počtem černých skvrn a budou se líhnout už za 45 -50 dní.

 

Líhnutí: gekončík noční se líhne od několika minut až po celé hodiny. S přesouváním mláďat do odchovných boxů nemusíme spěchat . . . je to přeci jen fuška se z toho vajíčka nějak vysoukat.

 

Odchov mláďat: mladé gekončíky odchovávám v menších terárijích maximálně po 10 - 15 kusech a vždy jen mláďata stejné velikosti a stáří. Vytápím ji 20 watovou bodovou žárovkou 12 - 14 hodin denně. Mladý gekončík noční je po vyklubání z vajíčka velice plachý a agresivní. To jej ale přejde jakmile trošku povyroste. Žrát začínají hned po prvním svleku, který je cca 2-4 dny po narození. Dalo by se říci, že mají stejné podmínky jako dospělí chovanci. Jediný rozdíl je v tom, že místo substrátu mají mláďata na dně nádrže papírové kuchyňské ubrousky. Místo kamenných jeskyněk mají převrácené půlky kokosového ořechu, nebo květináče s otvorem. V misce s vodou o průměru 5cm a hloubce 1cm mají vždy ´´záchranný kamínek´´ aby se při potížích naši neplavci neutopili. Nádrž 2x denně rosím aby v ní byla větší vlhkost a tím se mladým usnadnil svlek kůže. Krmím 1 -2x denně cvrčky do velikosti 1/2 hlavičky mláděte, malými šváby a moučnými červy. Veškerou potravu obaluji ve vitamínominerálním přípravku. Při dodržení pár zásadních požadavků je odchov mláďat gekončíků nočních bez většího problému. !!! Pozor: v žádném případě nenechávejte větší množství hladových cvrčků s mládětem v teráriu přes noc. Cvrčci by jej mohli napadnout, ublížit mu, pokousat ho nebo i usmrtit !!! Proto doporučuji dát do terária "cvrččí potravu" v podobě kousku nějaké zeleniny či ovoce a několika psích granulí. Tomuto dá cvrček určitě přednost, než gekončíkovi. Od doby co to tak dělám jsem s agresivitou cvrčků neměl nejmenší problémy.

 

Karanténa: Než je nový gekončík noční zařazen do chovu tak musí projít vstupní karanténou. Ta se obecně doporučuje 30-ti denní ale i delší. Během karantény je každý gekončík noční držen individuelně v odděleném teráriu.

 

Manipulace: Pamatujte na to, že gekončík noční není klasický mazlíček jako chameleon nebo vousatka, proto je třeba s ním zacházet opatrně. Pokud s ním chcete být více v kontaktu, musíte ho na to odmalička pravidelně připravovat. Čím méně jste s ním v blízkém kontaktu, tím lépe pro něj. Samozřejmě jsou i výjimky.